Månadsarkiv: mars 2018

Så firar kristna påsken i Ösmo och Nynäshamn

I Ösmo kyrka inbjuder kyrkoherden till traditionsrikt påskfirande – medan den nye pastorn gör debut inför församlingsmedlemmarna i Pingstkyrkan i Nynäshamn.

Notiser 27-03-18: Fallet Kevin – mediegrundlagsändringarna – Jerry Williams – Big Pharma GSK-Novartis

Dagens nyhetssvep handlar om bland annat att allianspartierna hoppar av de aviserade mediegrundlagsändringarna och två bröder frias från misstankarna att ha mördat fyraårige Kevin i Arvika för 20 år sedan.

Försvarspolitikern Jeff Ahl lämnar SD – ansluter sig till Alternativ för Sverige

Det nystartade partiet Alternativ för Sverige presenterar nu sin andra riksdagsledamot. Internt missnöje mot SDs toppstyrning och en rad svikna vallöften gentemot väljarna anges som skäl till partibytet. – ”SD är bortom all räddning”, förklarar Jeff Ahl.

Socialdemokraten Widar Andersson: ”SD hade rätt i invandringsfrågan!”

Efter helgens utspel i invandringsfrågan från civilminister Ardalan Shekarabi vill debattören Widar Andersson att Socialdemokraterna ska ta ett steg till och erkänna att Sverigedemokraterna har haft rätt hela tiden i migrationspolitiken.

Facebooks Mark Zuckerberg ber om ursäkt – lägger skulden på forskaren

Mark Zuckerberg ber om ursäkt för Facebooks dataläcka i helsidesannonser i amerikansk och brittisk press. Han skyller det inträffade på forskaren vid ett prestigefullt brittiskt universitet. Nu menar den utpekade forskaren att Facebook i själva verket sålde användarnas privata data till Cambridge Analytica.